Το πείραμα του Ερατοσθένη στο 1ο Γυμνάσιο Γυθείου

Όπως κάθε χρόνο από το 2017, έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας από μαθητές της Β' τάξης το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης. Το πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 ωραιότερα πειράματα της ιστορίας της Φυσικής.

Έτσι λοιπόν στις 20 Μαρτίου 2023 και ώρα 12:37, οι μαθητές μας χωρισμένοι σε ομάδες συμμετείχαν με ενθουσιασμό και είχαν την ευκαιρία βιωματικά να πραγματοποιήσουν το ιστορικό αυτό πείραμα, το αδιαμφισβήτητα εμπλουτισμένο από το μεγαλείο της ελληνικής διανόησης. Οι μαθητές μας υπολόγισαν την ακτίνα της Γής με σφάλμα αξιοθαύμαστα μικρό! (6386Km όταν η ενδεικτική τιμή είναι 6371Km)

Το πείραμα έγινε με την καθοδήγηση των καθηγητών του σχολείου μας: Πρόκου Μαρίας, Παπαδοπούλου Πολυξένης, Μπραέσα Μαρίας, Τραγάκη Βιβής, Κούρου Αικατερίνης και μουχτάρη Γεωργίου.

Σαν Σήμερα